Perşembe , 22 Ağustos 2019

27 MAYIS 1984 BEYKOZ-ESKİŞEHİR MAÇI…ALİ SAMİ YEN STADI

Beykoz Spor Kulübü Futbol Takımının tarihindeki en önemli maçlarından birinin adresi Ali Sami Yen Stadı idi….oysa Beykoz kendi iç saha maçı olan Eskişehirspor maçında o dönemler maçlarını oynadığı Anadoluhisarındaki Marmara Üniversitesi Spor Akademisi Stadında oynama düşüncesinde idi…

Rakip bu maç öncesinde en yakın rakibi olan Karşıyakaspor önünde 2 puanlık bir avantaja sahip, şampiyonluğunu Ali Sami Yen Stadında maç öncesi bilet kuyruğuilan etme düşüncesindeki Eskişehirspor olunca ve de binlerce taraftarı da İstanbul’a tabiri caizse akacağından maç Ali Sami Yen Stadına alınmıştı. Türkiye 2.Ligi A Grubuna dahil müsabakadan çıkacak sonuç her iki takım için farklı anlamlar içerse de önemli mi önemli idi…Eskişehirspor bu maç öncesinde Güzelyalı’daki Otelde kamp yapmakta idi…Beykoz ise yokluk içinde herşeyini , varını yoğunu ortaya çıkacak ve bir mucize gerçekleştirmek isteyecekti.

Maçtan sonra açıklanan resmi rakamlar ile müsabakayı 17 Bin taraftar izlemişti…bunun sadece 2-3 bini Beykozlu idi ve kapalı tribünün sağ köşesinde sıkışıp kalan Beykoz Sevdalıları idi. Maçı ben 15-16 yaşlarında idim ve maçı stada birlikte girdiğimiz Mahmut Şevket Paşa Köyünden akrabalık bağımızın da olduğu Takım Malzemecileri Sefa ve Levent Tarıcan ile Kulüp Doktoru-Masörü Nuri Abimiz ile izleyecektim.

Numaralı tribünün alt kısmında sahaya yakın noktadaki basamaklarda yerimizi almıştık. Nuri ve Sefa abilerimizin ağzından maç süresince dualar eksik olmadı. 0-0 ile biten maçın ardından, ligde kalma yolundaki rakibimiz olan Tekirdağspor’un Petrolofisi ile evinde oynadığı maçtan gelecek soncu beklemekte idik. Değişik sonuçlar gelmekte idi nitekim çok geçmeden 2-2 berabere kaldığı haberi geldi ve gol averajımız Tekirdağspor’dan 2 gol daha az olunca küme düştüğümüz ortaya çıktı.

Müthiş üzüntü içinde idik…taraftarlarımız neredeyse tamamı göz yaşları altında Beykoz’a döndük…tarihinde ilk kez Amatör Lige düşmüştük…ağızları bıçak açmıyordu….bir sezon sonra yani 1984-85 sezonunda Türkiye 3.Liginin kurulması ile birlikte Amatör Liglere düşmekten kurtulmuştuk. O maçtan akılda kalan bir gazete küpüründe sol kanattan atağa kalkan Akbabalı Ahmet için yazıda geçen BMW gibi idi bölümü idi…bir de o sezon Trabzonspor takımı da şampiyon olmuştu…Beykoz ile birlikte düşenlerden birisi de renktaşı İstanbulspor idi. Bu arada Trabzonspor’un şampiyon olmasının ardından Fenerbahçe Başkanı Faruk Ilgaz istifa etmişti.

Öte yandan maçın ardından sonraki hafta içinde Beykoz Spor Kulübünün Futbol Federasyonunu Mahkemeye vereceğine yönelik haberler gazetelerde yer almakta idi. Kulüp Genel Kaptanı Arif Ercantürk son hafta karşılaşmalarından olan Karşıyakaspor-Süleymaniye Sirkeci maçının 45.Dakika geç başladığını ve bunun da TFF’nin 29.Maddesinin ihlal edilmesi anlamı taşıdığını söylerken, ” Eskişehirspor karşısında şerefli bir mücadele verdik. Ancak Süleymaniye Sirkeci maçının maksatlı olarak geç başlatıldığı görüldü. Yönetim Kurulumuz Başbakanlık Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğüne, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığına ve de federasyona yazdığımız yazılarla durumu bildirdik. Federasyonumuzun bizim lehimize karar vermesi Süleymaniye Sirkeci Takımının küme düşürülmesi gerekiyor. Aksi takdirde Federasyonu mahkemeye verecek ve hakkımızı arayacağız ” demekte idi.

Beykoz Futbol Takımı 1983-84 Sezonunda çıkmış olduğu 30 maçtan 5 galibiyet çıkarabilmiş idi…bunlar Ankara Deplasmanında Petrolofisi takımını 1-0, yine deplasmanda Galata’yı 2-1 mağlup ettiğimiz maçlar ile Anadoluhisarı Spor Akademisi Sahasında oynadığımız Lüleburgazspor’u 3-0, Ankara Sitespor’u 1-0, Edirnespor’u 1-0 mağlup ettiğimiz maçlar idi. 13 maçı berabere tamamlayıp 12 maçtan ise mağlubiyetle ayrılmıştık.

TALİP ERCAN / MART 2018

 

HABERİ YAZAN YAZARIMIZ: Haber Merkezi

avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

192.168.1.1 Router Admin Login