Çarşamba , 8 Temmuz 2020

ALİ SAMİ YEN STADINDA İLK ÇİM SAHA MAÇI BEYKOZ-ANKARAGÜCÜ ARASINDA OYNANDI

Adı Galatasaray ile özdeşleşen Ali Sami Yen Stadı  Sarı-Kırmızılı kulüpte olduğu kadar Türk Sporunun 112 Yıllık Çınarı Beykoz için de anlam ifade etmekte. 1966 Yılında ilk Çim Saha Maçının adresi Ali Sami Yen Stadı olurken, Türk Sporunda ilklerin takımı olan Beykoz yine tarihe not düşülen rol üstlenmişti Beykoz ile Ankaragücü Takımları karşı, karşıya gelmişti.

Hafta sonunda oynanan Mecidiyeköyspor-Beykoz Süper Amatör Lig 8.Grubuna dahil müsabakanın devre arasında ayaküstü sohbet ettiğimiz Sarı-Siyahlı Ekibin eski efsane futbolcusu Şirzat Dağcı’nın oğlu, Ufuk Dağcı,Biliyor musun , Ali Sami Yen Stadında Çim Sahada ilk maç Beykoz ile Ankaragücü arasında oynanmıştı. Beykoz Kulübünde büyük bir karmaşa yaşanmakta idi ve yönetim görevi bırakmış, maçlarda giyilecek formaların yerinde bile yeller esmekte idi. Rahmetli Babam Şirzat Dağcı bütün sorumluluğu üstlenmişti. Ankaragücü maçı öncesinde giyilecek forma yoktu, Mecidiyeköy Kulübünden alınmıştı…” diye başlayan kısa bir anlatım ile bizi Nostalji Yolculuğuna sürüklerken, sonradan yaptığımız araştırmada emanet formaların Galatasaray’dan alındığı bilgilerine rastladık….İster Galatasaray’dan İster Mecidiyeköyspor’dan emanet alınsın biz tarihe not düşülen maç bilgilerini bulup sizlerle paylaşmak istedik.

Stat : Ali Sami Yen Stadı

Orta Hakem: Orhan Gönül

Beykoz : Nihat Akbay, İsmail Alemdaroğlu, Vural Yılmaz, Erdoğan Albayrak, Garbis Güler, Niyazi Camgöz, Kamil Gören, Erdoğan Yavuzer, Rıdvan Saraçoğlu, Cemal Topaloğlu, Şirzat Dağcı

Teknik Direktör : Fahrettin Cansever

Ankaragücü : Yunus Ceyhan, Mümtaz Sümer, Halim Kütükçüoğlu, Arif Uyan, Coşkun Şahinkaya, Şehmuz Eraslan, Abdullah Ünal, Candan Dumanlı, Hayri Şener, Ertan Adatepe, Nuri Asan

Teknik Direktör: Ziya Taner

Gol: (1-0)  Dk.20 Niyazi Camgöz

Kaynak: mackolik.com

1966 yılının ilk günlerinde Türk futbol dünyası o zamana kadar pek benzeri görülmemiş bir heyecan içindeydi. Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ile İstanbul Belediyesinin vardığı mutabakat sonucu Türkiye ligi maçlarının bir süre 1964’de yapılan Ali Sami Yen Stadında oynanmasına karar verilmişti. Yapılan anlaşmaya göre stada 24 bini biletli olmak üzere 28 bin seyirci alınmasına izin verilecekti.

Ali Sami Yen Stadının önemi ise zemininden kaynaklanıyordu. çünkü stat o güne kadar çoğu Türk futbolcusunun ancak yaptığı Avrupa seyahatlerinde gördüğü çim zeminle kaplıydı. Bu gelişme basının büyük kesimi ve otoriteler tarafından Avrupa ile eşit şartlar altında oynamak manasına geldiği için coşku muazzamdı. Maçtan sonra gazetelerde ise ” Türk futbolunda reform ” şeklinde başlıklar atılacaktı.

Stattaki ilk maç 1 Ocak 1966 Günü Saat 12:15’te Beykoz ile Ankaragücü arasında oynanacaktı.ilk kez çim zeminde bir maç oynanacak olunması Mithatpaşa Stadının çamurlu sahasına alışkın taraftarları heyecanlandırmış ve stadyum önünde uzun kuyruklar oluşmasına neden olmuştu. Herkes çimi gördüğü için sevinçli ama bir o kadar şaşkındı. Futbolcular bile sık sık eğilip gazetelerin tabirine göre ‘halı’gibi yumuşak’ çimi okşamadan duramıyorlardı.

Stadın Sahibi Galatasaray olsa da, İstanbul takımı olduğu için ev sahibi sayılan Beykoz takımında durum hiç de iyi değildi. takımın aldığı peş peşe kötü sonuçlardan sonra kimse kulübe sahip çıkmadığı için tüm sorumluluğu takım Kaptanı Şirzat Dağcı almış ve maddi imkansızlıklar sonucu takım maçta giyecek forma bulamamış,sahaya Galatasaray takımdan aldıkları emanet formalarla çıkmıştı.

Ankaragücü ise Beykoz’a nispeten daha iyi durumdaydı.en azından kulüplerinde bir başkanları,üstlerinde kendi formaları, ayrıca sezon ve sonraki sezon gol kralı olacak Ertan Adatepe gibi bir futbolcuları vardı. İki takımda olarak son derece hırslı oynuyor,çim zeminde oynanan ilk maçı kazanıp tarihe geçmek istediklerini belli ediyorlardı. Futbolcular zemine alışık olmadığı görülüyor,ayağı kayıp düşen futbolcular sahaya sık sık sağlık görevlilerinin girmesine neden oluyordu.

Maç bu şekilde devam ederken maçın 20.dakikasında Beykozlu Garbis’in ortasını Ankaragücü Kalecisi Yunus elinden kaçırınca,gelen topa muhteşem bir vole vuran Niyazi hem Ali Sami Yen Stadının,hem de Türkiye liglerinde çim sahada oynanan ilk maçın ilk ve tek golünü atmış oluyordu.

iki takımında bu dakikadan sonraki gol denemeleri başarılı olmayınca maç 1-0 Beykoz’un üstünlüğü ile tamamlandı.

Kaynak / cantonakolektifi.blogspot.de

HABERİ YAZAN YAZARIMIZ: Talip ERCAN

avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

192.168.1.1 Router Admin Login