Çarşamba , 20 Mart 2019

DOĞAL DÜKKAN İLE NOSTALJİ ZAMANI…BEYKOZ’DA 1950’Lİ YILLARDAKİ ADLİ VAKALAR…

Bir zamanlar İstanbul’da her ilçede adli olayları yakından takip edip haber yapan sıkı gazeteciler vardı…bir birinden ilginç hadiseleri okuyucuları ile buluşturan bu Gazeteciler, Beykoz İlçesinden de birçok haberleri okuyucuları ile buluşturmakta idi.

Kocasını döven Kadınlar, Genç Kızları kandıran  Irz Düşmanları, Evine Hırsız girdiğinden altınları kaybedenler….kocasının dostunun evini basan kadınlar…vapurda altınlarını kaptıran Beykoz Hanımları…

Doğal Dükkan ile Nostalji köşemizde bugün çok eski yıllarda Milliyet Gazetesine  düşmüş haberlerden bir derleme yapalım dedik…

6 Ekim 1962 : Beykoz’da oturan Nimet Adında bir kadının ayrılmak için mahkemeye müracaat ettiği kocası, dün gece kadının oturduğu evin camlarını taşlarken yakalanmıştır.

15 Aralık 1952 : Beykoz’da Yalıköy Gazi Yunus Sokağında oturan N.Ö. Adındaki bir kadın Kocasıyla yaptığı kavga sonunda tessüre kapılarak intihara teşebbüs etmişti.

13 Ekim 1953 : Çengelköy’deki bir taş ocağında çalışan ve Beykoz’da oturan Hüseyin A. adındaki bir işçi taş sökerken, 8-10 metre yükseklikten kopan bir kaya parçasının altında kalmıştır. Feci surette ezilen işçi baygın bir halde hastaneye kaldırılmışsa da bir müddet sonra ölmüştür. Hadiseye müddeiumumilikçe el konulmuştu.

12 Kasım 1953 : Ali G. Adında biri Beykoz’da Askeri bölgede şüpheli vaziyette dolaşırken yakalanmış ve hakkında tahkikata geçilmiştir. Sanığın bir casus olabileceğinden şüphe edilmekte ve tahkikat gizli tutulmaktadır.

6 Temmuz 1952 : Beykoz’da Taş Ocaklarında çalışan Abdullah adında birinin Kızı olan Hayriye çeşmeden su aldığı sırada Ali S. adında bir genç kendisine sarkıntılık yapmıştır. Sanık hakkında tahkikata geçilmiştir.

23 Haziran 1952 : Asılı olarak bulunan gencin cesedi morga kaldırıldı ….Savcılık ve Emniyet makamları dün şüpheli bir ölüm hadisesine el koymuş ve tahkikata başlamıştır. Beykoz’da ikamet eden ve buradaki Kundura Fabrikasında çalışan 40 Yaşlarındaki Abdullah S. adındaki bir işçi dün sabaha karşı yatakhane koridorundaki tırabzana kalın bir iple asılı ve ölü olarak bulunmuştur. İşçinin evvela intihar ettiğine hükmedilmişse de hadise yerine giden ve cesedi muayene eden Adalet Doktoru ölünün kafasında derince bir yara izi görmüş ve morga naklettirmiştir. Hadisenin bir cinayet olması ihtimali üzerinde ehemmiyetle durulmak ve tahkikat yapılmaktadır.

16 Haziran 1952 : Beykoz’da Fevzipaşa Caddesi ….sayılı evde oturan Turhan’ın hizmetçisi Mebrure’yi izdivaç vaadi ile kandıran Dursun A. Kızla birlikte yakalanarak adliyeye sevk edilmiştir.

3 Ağustos 1952 : Beykoz’da Gümüşsuyu Mahallesinde bir gecekondu da oturan 22 Yaşında evli ve 1 çocuklu Havva adındaki bir kadın vücudunu gazla bulayarak tutuşturmuş ve yanmak sureti ile ölmüştür. Yapılan tahkikatta Havva’nın akıl hastası olduğu anlaşılmış cesedin gömülmesine izin verilmiştir.

4 Ocak 1955 : Uyurken 350 Lirasını çaldırmış…Altınlarım…paralarım !…Beykoz’da Ortaçeşme Palamur Caddesinde …numarada evin bir odasında oturan Meliha B. adındaki kadının feryadıdır…Dün sabah yatağından kalkan Meliha yastığının altında sakladığı 350 Lira ile 2 Reşat Altınının yerinde yeller estiğini görmüştür. Biraz düşündükten sonra hırsızın aynı evde oturan Hüseyin A.’ya misafir olarak gelen kardeşi Osman A. olduğunda karar kılmıştır. Meliha – Vay Kafir! uyurken nasıl da bu işi yapmış! – diye söylenerek karakolun yolunu tutmuştur.

16 Haziran 1954 : Köye gelen Jandarma’ya ateş açıldı…Beykoz’da C. Lokantasının Sahibi A.Y. ile Akbaba Köyünden İ.ve İ. adlarındaki iki kardeş bir arazi meselesinden kavga etmiş ve bir birlerini dövmüşlerdir. Kavgadan sonra A.Y. Beykoz Jandarma Karakoluna müracaat ederek kavga sırasında 1600 lirasının kaybolduğunu bildirmiştir. Bunun üzerine bir Jandarma Ekibi kaybolan parayı aramakla vazifelendirilmiş ve bir taksi ile vak’a mahalline gönderilmiştir. Fakat taksi Köy Kahvesinin önüne gelince kahveden çıkan 15-20 kişinin hücumuna maruz kalmıştır. Bu arada Akbaba Köyünün Korucusu olan Temel Taksiye ateş açmıştır. Bir müddet devam eden mücadeleden sonra Jandarmalara ateş açan Temel’le arkadaşları yakalanmış ve Adalet’e teslim edilmişlerdir. Temek ifadesinde ateş açma emrini kendisine Köy Muhtarının verdiğini bildirmiştir. Tahkikata devam olunmaktadır.

12 Aralık 1955 : Karısını odunla döverek hastanelik etti….Beykoz’da oturan Yahya G. Adındaki kıskanç bir koca karısını ağır surette yaralamıştır. Yahya Kıskandığı karısı Mübeccel’le kavgaya tutuşmuş neticede hırsını yenemeyerek eline geçirdiği bir odunu kadının kafasına indirmişti. Mübeccel hastaneye kaldırılmış Yahya yakalanmıştır.

25 Eylül 1952 : Askeri depodan mal çalan iki kişi yakalandı…Beykoz’da oturmakta olan İrfan O. ile Hasan T. adındaki iki şahıs evvelki gün Beykoz Askeri Depolarından çaldıkları saçları satarlarken suçüstü yakalanmış ve dün mahkemeye havale edilmişlerdir. Sanıkların duruşmasına dün 2.Ağır Ceza Mahkemesinde başlanmıştır. İrfan Hırsızlığa iştirak etmediğini ve bahis konusu saçları Hasan’dan satın aldığını söylemiştir.

24 Eylül 1952 : 5 Kişi bir kızı kaçırdı…Dün Beykoz’da yeni bir Kız Kaçırma Hadisesi olmuştur. Ramiz E Adında Karadenizli bir genç ile 4 arkadaşı saat 12 sıralarında Taş Ocakları Mevkiinde elinde sepet ile evine gelmekte olan 14 yaşında bir kız ile karşılaşmışlardır. Ziynet G. adındaki bu genç kızı uzun zamandır sevmekte olan Ramiz fırsatı ganimet bilerek derhal kıza sokulmuş ve yeniden ilanı aşka başlamıştır. Ziynet ters cevaplar verince kafadarlar kızı hemen bir taksiye atmış ve Çifte Viranlar Köyüne kaçırmışlardır. Ziynet’in Babasının müracaatı üzerine sanıklar ve kız yakalanarak savcılığa teslim edilmişlerdir. Ramiz ve 4 arkadaşı derhal tevkif edilmişlerdir.

6 Ağustos 1957 : Bir Katilin yaşını Adli Tabip tespit edecek…Bir civciv meselesinden ötürü aralarında çıkan münakaşa sonunda Beykoz Ortaçeşme Mevkiinde Mehmet R. adındaki bir genci bıçaklayıp öldüren Salih E.’nin yaşı Adli Tabiplikçe tespit edilecektir. Bu husus dün Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesinde karar altına alınmıştır. Maktulün Ailesi adına davaya Müdahale eden Avukat Salih E’nin Nüfus Kaydına göre 16 yaşında olduğunu fakat görünüşüyle ve cinayeti işlediği mahareti ile 18 yaşından büyük gösterdiğini bildirmiş ve sanığın hakiki yaşının Adli Tabiplikçe tespit edilmesini istemiştir. Dün dinlenen bir şahit Salih E’nin 3 kişiye karşı tek olarak kavga ettiğini bu arada kendisini müdafaa etmek için rastgele bıçağını salladığını söylemiştir. Duruşma Adli Tabiplikten gelecek cevaba intizaren başka güne bırakılmıştır.

24 Nisan 1956 : Orman yakan İhtiyar Kadın…Beykoz’da Kestanelik Mevkiinde bir gecekonduda oturan Naime K. adında 50 yaşında bir kadın hakkında Orman Yangınına sebebiyet vermek suçundan takibat yapılmaktadır. Naime’nin evinin önündeki çalılıkları açmak için yaktığı ateş derhal büyüyerek civardaki ormana sirayet etmiş İtfaiye ve halkın müdahalesine rağmen 13 Hektar Orman tamamı ile yanıp kül ol muştur.

23 Mayıs 1954 : Karısına sinirlenen biri intihar etmek istedi…Beykoz’da Yalıköy Mevkiinde Tufanzade Sokağında oturan Halit A. adındaki biri karısıyla yaptığı bir kavga sonunda kibrit başlarını ezerek içmek suretiyle intihara teşebbüs etmiştir. Halil Numune Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alınmıştır.

10 Temmuz 1955 : Pilavdan zehirlenenlerden biri dün öldü…Evvelki gün Beykoz’da Ortaçeşme Mevkiinde oturan 4 kişi yedikleri pilavdan zehirlenmiş ve hastaneye kaldırılmışlardır. Bunlardan Sabahat Ü. adındaki kadının oğlu Bülent dün hastanede ölmüştür. Soruşturmaya devam edilmektedir.

21 Haziran 1955 : Damadını yaraladı…Kızının saadetini keskin bir ekmek bıçağının ucu ile temine çalışan Bahattin K. adında biri Adliyeye verilmiştir. Beykoz’da ikamet eden ve ayni muhitte Berberlik yapan Bahattin, kızı ile sık, sık kavga eden damadı Fevzi A’ya sinirlenmiş kendisine sert bir şekilde çıkışmaya başlamıştır. Başlayan münakaşa kısa zamanda kavga şeklini almış, neticede kayınpeder eline geçirdiği ekmek bıçağı ile damadını göğsünden yaralamıştır.

5 Kasım 1955 : 4 Kadın çamaşır asarken kavga etti…Beykoz’da Alibey Sokağında bir evde müştereken oturmakta olan 4 kadın dün çamaşır asarken kavgaya tutuşmuşlar ve bir birlerine hakaret etmişlerdir. Emine, Behice, Nurhan ve Şaziye adlarındaki kadınlar Adliyeye verilmişlerdir.

 

HABERİ YAZAN YAZARIMIZ: Haber Merkezi

avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

192.168.1.1 Router Admin Login