Pazar , 12 Temmuz 2020

METE YARAR’IN BEYKOZ SÖYLEŞİSİNDE BARIŞ PINARI HAREKATI VE ETKİLERİ KONUŞULDU

Beykoz Belediyesince düzenlenen Mete Yarar ile “Güvenli Bölge” konulu söyleşi programına Beykozluların ilgisi büyüktü. Prof.Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde gerçekleşen etkinlikte ” Barış Pınarı ” ana temalı bir söyleşiye imza atan Mete Yarar’a program sonunda ilgi de yoğun olurken, her katılımcı ile ayrı, ayrı çektirdiği fotoğraf karesi ile hiçbir katılımcıyı kırmadı.

Mete Yarar görsel öğeler ile izleyicileri tatmin eden bir program yaşatırken, katılımcılardan ve de özellikle kendisini bir köylü-çiftçi olarak tanıtan bayandan gelen yorumlama ve sorular ile bir hayli mutlu oldu.

Tanınmış Güvenlik Statejileri Uzman Mete Yarar, ” Barış Pınarı ” harekatı ile Türkiye’nin kim ne derse desin, ne düşünürse düşünsün istediğini elde ettiğini söyledi. Gerek Barış Pınarı Harekatı gerekse diğer yapılan iki harekat öncesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonel askeri deneyimini arttırması, yurt içinde Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Harekat sayılarının arttırılması ile sağlanan güvenli ortamın yanı sıra yıllar içerisinde Savunma Sanayinde kaydedilen büyük aşamaların ve bunların sahada kullanılmasının büyük payı olduğu ifadelerini kullandı.

Mete Yarar’ın aktarımlarını özetler halinde bölüm, bölüm aktarıyoruz…

 

-2 Gün önce Savunma Bakanımız Sınır Birlikleri ziyaretinde yaptığı telsiz mesajı ile ” Hiçbir şey bitmiş değil, hatta yeni başlıyoruz, her şeye hazırlıklı olacağız ” dedi….

 • ( Harita üzerinde göstererek )…PYD/PKK unsurları güneye, onun altındaki bölgede ABD, onun da altında İsrail kontrolündeki unsurlar var…harekat başlamadan ne hedeflenmekte idi, bölgeden 30 Km derinliğe kadar terör unsurlarının süpürülüp atılması, mevcut durumda bu oldu mu oldu
 • Bugün yapılanlar, başarılanlar anlaşılamaz, bunun için en az 5 sene, her şeyin tam olarak ortaya çıkarılması için ise 10 sene geçecektir diyorum.
 • ABD buraya petrol için geldiğini en yüksek ağızdan açıkladı, şu anda bulunduğu bölgeden az petrol çıkarılıyor diye düşünenler olabilir, onalar daha çıkarılmamış, bu yönde çalışmanın olmadığı yer altındaki petrolü çıkarmayı hedeflemekte.
 • Bugün yapılan anlaşmaları İnşallah 10 sene  sonra ömrümüz vefa eder de gelirsek, bana sorun, çünkü 10 sene önce dediklerimizin hepsi birebir çıkmakta.
 • Batı ülkelerinin dezenformasyon, ve komple teorilerine inanmayın, takılmayın…yabancı dizlerde gösterilen sahnelere inanan o kadar çok kişi var ki, bizler o kadar anlatıp dursak da bu kaynaklara güvenli bulanlar, onlara rağbet edenlerden çok var, bazen ne yapsak biz de mi dizi çeksek diye aklımdan geçmiyor değil.
 • Güneyimizde 500 kilometreyi bulan tüneller kazılmış ve hatta bazılarının ucu bizim topraklarımıza uzanmakta…bu tünellerin yapımına 2014 yılında başlandı ve yerin 13 metre altında ilerlemekte…sınırımıza 500 ile 1 km uzaklıktaki tüneller niye yapılmış olabilir? kim yerin altında 500 km bulan tüneller için milyarlarca dolar sarf etmek ister? yerin altına tonlarca silah ve malzemeyi alacak depolar kurar acaba? bir bakkal bile depo açmak istese en yakın çevresine, arka sokağa, yan sokağa bakar da Deaş denen örgüt 100 km aşağıda iken sınıra bu kadar yakı noktada bu tüneller neden kurulur?
 • Geçtiğimiz günlerde Zonguldak’ta programım vardı…Türkiye Taşkömürü Kurumu 100 yıllık tarihi boyunca kömür çıkarılmak için toplam 300 km bulan tünel açmış, sınırımızın dibinde 500 km tünel açılmış…4 sene içinde kurulan 500 km tünel ile ne amaçlanmakta, tonlarca mühimat neden burada var? ki tünellerin bazıları 15 temmuz öncesinde tamamlanmışsa, bizim ne anlamamız gerekmekte…
 • 15 Temmuz Darbe Girişimini be daha ilk günlerden bir işgal girişimi olarak gördüğümü söyledim…girişimden 3 gün önce terör örgütünde neden askerler saldırmayın mesajı verildi, başarısız olunca neden 1 hafta sonra verilen başka emir ile yeniden başladı…birer gün ara ile neden bir yerde Deaş diğer yerde PKK bombalar patlatmaya başladı…Babaları, patronları aynı olunca, emirler de aynı yerlerden kendilerine geldi…bazıları hala PYD Türkiye için gerçekten de bir tehdit mi? idi değil mi? idi diye düşünürken bunlar yaşandı..30 bir tır 4 bin uçaklık malzeme bölgeye neden indirildi.
 • Efendim devlet bu harekatı kötü gören, tepki koyan, protesto edenlere karşı neden bir şeyler yapmıyor denmekte, devlet biziz…peki sen ne yapıyorsun….Uluslararası yapılan bir araştırmada Türkiye için canımı veririm diyenlerin oranı % 85 çıkmış iken, ideolojilerden kendimizi ayırarak neden insanlarımız birlik olamıyor? efendim, falanca sanatçı, falanca kişiler harekata destek mesajı vermedi, hatta köstek oldular derken sizler değil misiniz o canavarları yaratan? milyonlarca takipçisi arasında olan? kendi yarattığımız canavarlarla boğuşuyoruz. Sizler önce kendi aydınınız yaratacaksınız? siz başkasının aydının kendi tarafınıza geçmesini hiç beklemeyin, bunu istiyorsunuz ama geçmezler…hem milliyetçi geçineceksiniz hem de içinizden çıkan aydınlara sahip çıkmayacaksınız. Birisi gelip bana kötü bir söz söylediğinde, ben bunu söyleme cesaretini ona verdim, ya da ben ne yaptım ki bunu söyleme cesareti bulmakta sözün söyleyebilmeliyim.
 • ABD Başkanı Trump diyor ki ” Türk Askeri öğle yemeğine gider gibi savaşa gidiyor ” peki bunu neden söylüyor, çünkü onun masasına giden raporlar var. Fırat Kalkanı Harekatında 300 Asker, 3500 Deaşlı, 2500 Pkk’lıyı coğrafyadan hem de 1 ay gibi kısa sürede temizledi. Teknolojik olarak üstün, daha güçlü donanıma sahip ordumuz var. 600 akıllı füze için onay bekleyip, temsilciler meclisinden geçmesini beklediğimiz günlerden Barış Pınarı Harekatında bir günde 600 akıllı füze atan bir ordulu günlere geldik. Türkiye artık sahada olmadığı yerde, masada olmayacağını bilmekte.
 • Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı ile sonuç almayı beklediği 2 şey vardı,biri bölgenin terör unsurlarından temizlenmesi bir diğeri ise buranın gerçek sahiplerinin, Türkiye’de yaşamak zorunda kalan Suriyelilerin döneceği bir yer haline gelmesi idi. Bakınız size şunu söyleyeyim, Barış Pınarı Harekatı Bölgesine 15-20 günlük sürede kaç kişi döndü dersiniz? 115 bin kişi…bugün itibarı ile Suriyeli Mültecilerin dönüşü için 680 Milyon Euro Türkiye’ni hesabına yatırılmış durumda.

HABERİ YAZAN YAZARIMIZ: Talip ERCAN

avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

192.168.1.1 Router Admin Login