Salı , 26 Mayıs 2020

MUAMMER ERCAN, ” BİRÇOK ÜLKE ÇARESİZ “

 

Dünyada birçok ülke küresel saldırı altında. Yaşamış olduğumuz korona virüsü hadisesi, özellikle gelişmiş ülkeleri etkisi altına aldı. Avrupa ülkelerinin yaşanan salgın karşısında çaresiz kalması, endişeyle izlenmekte. Ayrıca dünyanın birçok noktasında, bilim adamları, virüse karşı mücadele için işbirliği yapmakta.

Korona virüsü, her ne kadar Çin’de başlamış olsa da, bugüne kadar en çok can kaybı İtalya’da yaşandı. Ölü sayısının her geçen gün katlanarak arttığı birçok ülke, virüse karşı çaresiz kalmakta. Ülkemizde ise alınan kısmi önlemlere rağmen can kaybı sayımız bugün itibariyle 214’e yükseldi.

YARDIM KAMPANYALARI BÜYÜYOR!

Gelelim ülkemize, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, korona virüsüne karşı kısmi önlemler alarak, mücadeleye devam ediyor. Yetkili makamlar her fırsatta halkımıza gönüllü karantinada kalınmasını öneriyor. Gerek sosyal medya, gerekse yazılı ve görsel basın, sürekli sokağa çıkılmaması için bizleri uyarıyor. Ayrıca, ülkemizin

tamamında yardım kampanyaları başlatıldı. Özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan yaşlılara, hizmet vermek için, Vefa Sosyal Destek Grubu kuruldu. Bu sayede birçok yaşlı yurttaşımıza farklı yardımlar ve hizmetler götürülüyor. Amaç onların evlerinden dışarıya çıkmaması.

Aynı zamanda Valilikler, Kaymakamlıklar, Büyük Şehir Belediyeleri ve İlçe Belediyeleri de mağdur insanlarımıza birçok alanda hizmet vermekte. Bunların dışında birçok işadamı, sanatçı, sporcu, sivil toplum örgütü, dernek, vakıf gibi kurumlar da önemli çalışmalara imza atmakta olup, maddi ve manevi yardımlarda bulunmaktadır. Bu çalışmalar devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka sesleniş konuşmasında “BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYE’M“ isimli, milli dayanışma kampanyasını başlattı. Kendisin de kampanyaya 7 aylık maaşını bağışladığını bildirdi.

TEDBİR AMAÇLI ÇOĞU YER KAPATILDI!

Bilindiği gibi korona virüsünün yayılmasını önlemek için, birçok sektör geçici olarak kapatıldı. Alınan tedbirler üzerine okullar, spor müsabakaları, bazı alışveriş merkezleri, berberler, güzellik salonları, kafeler, her nevi toplantı, gösteri organizasyonları ve konserlerin yanı sıra, camilerde toplu yapılan ibadetlere de tedbir amaçlı ara verildi. Ayrıca şehirlerarası otobüs yolculuğu da valilik iznine tabi tutuldu.

SUİSTİMALE SEBEP VERMİYELİM!

Hadi buraya kadar tedbirdi, önlemdi, anladık diyelim. Bir kuaförü düşünün, adamın dükkanı kira, evi kira, eşi ve iki çocuğu bulunmakta, bu kişinin mağduriyetini kim karşılayacak veya kahvehane, lokanta gibi bir işletmeyi düşünün. Çalışanın maaşı nasıl ödenecek. Bu kişilerin çoluk çocuğunun giderlerini kim temin edecek.

Sözleşmeli bir öğretmenin maaşı, şehir içi veya şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan çalışanların, mağduriyeti nasıl giderilecek. Sizlere her fırsatta söylüyorum Allah gerçek ihtiyaç sahibinin yardımcısı olsun diye. Yukarıda birçok yardım kuruluşu tarafından yapılan çalışmaları bildirdim. Umarım, yapılan yardımlar, gerçek ihtiyaç sahibine ulaşır. İnşallah yapılan bu yardımlar kötü anlamda suistimal edilmez.

Oysa hepimiz bilmekteyiz. Yardımın gerçek bir yardım olabilmesi için gerçek ihtiyaç sahiplerine yapılması ve ulaştırılması gerekmektedir. Bu yüzden dolayı yapılan yardımların sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekmektedir.

FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRMAYALIM!

Virüs salgınının hemen başlarında bazı fırsatçıların da etkisiyle mağduriyetler yaşandı. Maske, eldiven, kolonya ve antibakteriyel jel gibi ürünlerin bulunmasında geçici sıkıntılar yaşanmıştı. Neyse ki; duyarlı üreticilerimiz sayesinde bu malzemeler çok kısa sürede tedarik edildi. Bugün itibariyle bazı meslek liselerinde öğrencilerimiz, dezenfektan üretmektedir. Birçok vatandaşımız da evlerinde ve atölyelerinde maske üretimi yapmakta. Bu sayede karaborsacı ve fırsatçıların da önü kesilmiş oldu.

GÜN BİRLİK VE BERABERLİK GÜNÜNÜDÜR!

Sevgili dostlar, gün birlik ve beraber olma günüdür. Özellikle bazı sosyal medya paylaşımlarına bakınca, midem bulanıyor. Bazı kişiler ben yardımımı şu derneğe yaptım, diye paylaşımlarda bulunuyor. Bazıları ise yok, efendim o derneğe yapma, filanca kuruma yap diye toplumu ayrıştırmaya çalışıyor.

Ülkemiz korona virüsüne karşı önemli bir sınav veriyor. Fakat birtakım insanlar neyin kafasını yaşıyor acaba? Kim nereye yardımda bulunursa bulunsun, aslolan, yapılan yardımların, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasıdır. Tabii ki, hayatımızın her evresinde kötü insanlar olacaktır. Bizler yalnızca aklımızı kullanıp, doğru zamanda doğru yerlere yardımlarımızı yapmalıyız.

HABERİ YAZAN YAZARIMIZ: Talip ERCAN

avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

192.168.1.1 Router Admin Login