Pazartesi , 25 Mayıs 2020

MUAMMER ERCAN, ” KİMSE HESAP ETMEDİ!”

Birçoğumuz, gelecek ile ilgili planlar yapmaktayız. Doğrusu, yapmakta zorundayız. İnsanoğlunun ömrü hep hesap yapmakla geçer. Birçoğumuzun isteği, öncelikle iyi bir okuldan mezun olmaktır. Sonrası ise güzel bir iş bulup, kariyer sahibi olmak isteriz.

Bunlara sahip olanlar ise, hayatını birleştireceği, iyi bir insanla, evlilik yapmak ister. İstekler devam ede dursun … Sonra da çoluk, çocuk, ev, araba diyerek uzayıp gider liste. Buraya kadar her şey normal. Ne zaman ki başımız sıkışsa, başımıza bir musibet gelse, o zaman gelir aklımıza, ilahi yaradan. Allah kaza bela vermesin. Allah; sağlık, sıhhat, huzur versin. Allah’ım bizi affet deriz.

Oysa hepimiz bilmekteyiz ki “Hayır ve Şer’in Allah’tan geldiğini.” Her fırsatta söylüyorum. Allah; Türk, İngiliz, Alman veya Fransız diye ayırmamış. Tüm insanoğluna akıl fikir vermiş. Şimdilerde dünyanın her noktasında insanlar, Allah’a dualar edilip yardım istiyor. Aynı zamanda birçok bilim adamı da gece gündüz çalışıp, virüse karşı ilaç bulmaya çalışıyor. Hepsinden önemlisi, bilindiği gibi hepimiz aynı gezegendeyiz. İnsanlar öncelikle aklını kullanmalı. Kimse bana bir şey olmaz dememeli. Zor durumlarda birbirimize yardım etmeli. Farklı bir ülkenin vatandaşını da yalnızca, insan olduğu için sevmeliyiz.

HESAPTA OLMAYANI YAŞIYORUZ!

Bazen deriz ya, “ Evdeki hesap, çarşıya uymaz “ diye. Bazen de hesapta olmayan şeyleri yaşamak zorunda kalırız hayatta. Tıpkı dünyayı etkisi altına alan o malum, Korona virüsü salgını gibi. Acaba hangimiz hesap edebilirdi, böyle bir musibeti.

Ülkemizin tamamında okullar, bazı iş yerleri, kafeler ve alışveriş merkezleri, kapalı. Birçoğumuz zamanımızı evde geçirir olduk. Şunu iyi bilmeliyiz ki dostlar, insanoğlunun en büyük düşmanı kendisidir. Kuralları hiçe saymak kadar kötü bir şey yoktur. Bu kişilerden, kendine ve sevdiklerine saygı göstermesi beklenemez. Vurdum duymaz, sorumsuz davranan kişilere, diyecek kelime bulamıyorum.

Üstelik bu kara cahil kişilerin, sosyal medya paylaşımlarına da pes diyorum. Diğer önemli bir husus ise, ekonomik durumu gayet iyi durumda olup da çalışanlar. Bu kişiler ise kendi sağlığını, çalışanının sağlığını ve toplum sağlığını hiçe saymaktadır. Allah başta sağlık çalışanları, doktorlarımız ve devletimiz olmak üzere hepimizin yardımcısı olsun.

SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKMÜŞ BİR AVRUPA!

Dünyada birçok ülke Korona virüsü illetiyle boğuşuyor. Can kayıpları her geçen gün artmakta. Özellikle İtalya gibi bir ülkenin, yaşadığı can kayıplarının sayısı, günlük 1000 kişiye yaklaştı. Daha düne kadar uzayda yaşamayı düşünen Avrupa ülkeleri, şimdilerde ise bez parçası bir maskeye muhtaç. Avrupa’da birçok ülke perişan ve çaresiz. Sağlık sistemleri tamamıyla çökmüş durumda.

Doğrusunu söylemek gerekirse, çok şaşırdım. Birçok kişi gibi bende, Avrupa’yı gözümde büyüttüm galiba. Gözümüzde dev yapıp büyüttüğümüz, o gelişmiş ülkelerin, durumları içler acısı. Tabii ki aslolan, söz konusu insan hayatıdır. İnsan hayatından daha önemli ne olabilir ki? Allah öncelikle tüm insanlara yardım etsin.

UYARILARA DİKKAT EDELİM!

Birçok ülkenin lideri, televizyon ekranlarında evlerinizden dışarı çıkmayın, diye bas bas bağırıyor. Özellikle ülkemizde günün her saati korona virüsü ile ilgili bilgilendirmeler yapılmaktadır. Evde kalın, güvende kalın, denmesine rağmen halen duyarsız yurttaşlarımız var. Elimde olsa hiçbir işi olmadan, keyfi dolaşanların, tümünü toplar, karantinaya alırım.

GÜN BİRLİK OLMA ZAMANI!

Tabi ki, bu virüs belasının ağır faturası olacaktır. Bizlerin temennisi ise, en azından bu sefer, olan garibana olmasa. Zaten fakir, fukara, gariban ne yapacağını kara kara düşünmekte idi. Yaşamış olduğumuz bu virüs belası, işleri daha da zorlaştırdı. Diyeceğim o ki; Allah öncelikle, gerçek ihtiyaç sahiplerine yardım etsin. Yıllar boyu çuvalla para kazanıp, virüsü bahane ederek, çalışanını işsiz, güçsüz, beş parasız bırakan, iş adamlarını da, Allah ıslah etsin.

Değerli dostlar bu süreçte her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Özellikle, başta devletimiz olmak üzere; işçi, memur, iş veren, tüccar, sanayici, esnaf, siyasetçi, sporcu, sanatçı gibi birçok kişi, kurum ve kuruluş, birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok önem vermelidir.

HABERİ YAZAN YAZARIMIZ: Talip ERCAN

avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

192.168.1.1 Router Admin Login