Cuma , 29 Mayıs 2020

MUAMMER ERCAN, ” YABANCI MARKA CENNETİ TÜRKİYE “

Hepimizin bildiği gibi ülkemiz yabancı marka cenneti. Son yıllarda artan marka kafelere bir bakarmışsınız. En çok şubeye sahip olan Starbucks, Caffe Nero, Tim Hortons, Lavazza, McCafe, Gloria Jean’s,, Caribou Coffee, Dink’in Donuts, Coffee Beanery, Tully’s Coffee gibi birçok kafe markası ülkemizde faaliyet göstermekte.

Kimi zaman basından takip ettiğim kadarı ile Türkiye’de Starbucks’ın 470 şubesi bulunmakta. Bu sayıyı 175 Şubeli Fransa, 168 şube ile Almanya, ve 154 şubesi bulunan İspanya takip etmekte. En az şubesi bulunan ülkeler ise 5 şube ile İtalya, 3 şubesi bulunan Lüksemburg ve bunları 2 şube ile takip eden Monoko gelmektedir. Allah aşkına ekonomisi  bizden çok daha iyi olan ülkelere göre Türkiye’de 470 şube oldukça fazla değilimi.

Özellikle Starbucks’ın bir çok şubesinde oturacak yer bulmak bile imkansız diyebilirim. Kasalarda uzayıp giden ödeme kuyrukları da çabası. Ülkemiz insanlarının, bizlerin, özellikle, genç nüfusun,nasıl oluyor da bu kadar çok boş vakti olabiliyor anlayabilmiş değilim.

YİYECEK SEKTÖRÜNDE DURUM FARKSIZ

Kafe sektöründe olduğu gibi, Fast Food zincirlerinin de, bir çoğu yabancı markalardan oluşmakta. McDonald’s, Burger King, Pizza Hut, Dominos Pizza, Papa John’s KFC, Lcaesars Pizza vb. markalar gibi.

Neyse ki yemek sektöründe son yıllarda, kendi Türk markalarımızla, bizde varız diyebiliyoruz. Bay Döner, Paşa Döner, Reis Döner, Bizim Lokanta, Pehlivan Lokantaları, Balkan Lokantası, Borsa Lokantası, Saray, Özsüt, Simit Sarayı ve Çiğ Köfte sektöründe yaralan firmaların, şube sayıları da her geçen gün artmakta.

KOZMATİK SEKTÖRÜNDE DURUM AYNI

Peki kişisel bakım ve kozmetik sektöründe durum nasıl derseniz. Bu sektörde, yabancı markaların istilasında bulunuyor. Avon, Oriflame, Flormar, Watsons, Gratis, EVE, Rossman, Golden Rose, Sephora, L’Occitane ve Kiko Milano ülkemizde söz sahibi olan markalardan bazıları. Bu sektörde ise başı 750 şube ile Flormar çekmekte. 510 şubesi bulunan Gratis’i 327 şube ile Watsons takip etmekte.

SPOR KULÜPLERİN DURUMU İÇ ACISI DEĞİL

Türkiye’de yabancı marka hayranlığı, her geçen gün artmakta. İş dünyasından tutun da, kültür ve sanatta, özellikle sportif faliyetlerin birçoğunda yabancı hayranlığımız devam etmekte. Futbol, Basketbol, Voleybol gibi branşlarda faliyetlerde bulunan kulüplerimize bir bakın.Takımlarımızda ilk onbirde yer alan kaç kişi İstiklal Marşımızı okuyabiliyor acaba. Bu değerlendirme, Basketbol ve Voleybolda mücadele veren,kulüplerimiz için de geçerli.

TEKSTİLDE DURUM AYNI

Ülkemizde başta tekstil şirketleri olmak üzere, inşaat ve gıda sektöründe yeralan firmaların ürettikleri, birçok ürün yabancı markalardan oluşmakta. Özellikle Osmanbey, Nişantaşı, Laleli, Merter ve Bayrampaşa’da bulunan iş yerlerinde Türkçe tabela bulmak hemen, hemen imkansız. Ayrıca yerli markalı bir ürünü bulmakta her geçen gün zorlaşıyor. Birde Türk markası olan bir çok ismin, üretim üsleri ise Çin,Hindistan,Endonezya gibi ucuz iş gücünün olduğu ülkeler oluyor.

ÜLKEMİZİN LOKOMOTİFİ İNŞAAT SEKTÖRÜ

Ayni şeyler İnşaat sektörü içinde geçerli. Bu alanda faliyet gösteren birçok firmanın tabelası da yabancı isimlerden oluşmakta. Anthiil, Elyslum, Feriloft, Quartz, Acar Blu, gibi birçok Türk inşaat firmasının isimleri İngilizce ve Arapça tabelalardan oluşmakta. Suriyelileri anlatmaya hiç gerek yok…özellikle Aksaray bölgesinde yaralan birçok dükkanda Arapça tabelalar kullanılmakta. Neyse ki bu hususta yasal düzenleme yapıldı, yakında yürürlüğe girer sanırım. Maalesef yabancı marka hayranlığı ülkemizde çığ gibi büyümekte.

Sizlerden ricam İnternette arama motoru Yaani ve Google Amerika ve İsrail markaları diye yazmanız. Acaba hangimizin evine o malum markalardan oluşan ürünler girmiyor.

Lafı geldiği zaman birçoğumuz milliyetçilik edebiyatı yapıyoruz. birbirimizi sağın milliyetçisi veya solun milliyetçisi diye sorguluyoruz. Ama uygulamaya geldiğimizde, yaşam biçimimize baktığımızda, kendim de dahi birçoğumuz satılan bu markalı ürünlerden, vazgeçemediğimiz gibi birde kullanmak zorunda bırakılıyoruz.

Sakın ha beni yabancı marka düşmanı sanmayın. Sonuçta bende hepiniz gibi nihai bir tüketiciyim. Üstelik bu şirketlerde çalışanların hemen, hemen hepsi de bizim insanlarımız. Bu saatten sonra yapılması gereken tek şey var. Olabildiğince her alanda kendi markamızı yaratmalıyız.

KENDİ MARKAMIZI YARATMALIYIZ

Yukarıda sizlere dilim döndüğünce bazı yabancı markaların olduğu sektörlerle ilgili bilgiler vermeye çalıştım. Hemen hemen her ülkenin olduğu gibi bizim ülkemizinde yabancı sermayeye, şirketlere ve yatırımcılara ihtiyacı var. Fakat markalaşmanın önemli olduğunu da unutmayalım.

Diyeceğim o ki ülkemizde bunca yabancı marka olacağına, kendi markamızı oluşturabilsek fena mı olur. Üstelik ülke ekonomisinin önemli bir dar boğazdan geçtiğini şu günlerde. Sırf marka değeri var diye almış olduğumuz onlarca ürüne harcamış olduğumuz dövizlerde çabası

HABERİ YAZAN YAZARIMIZ: Talip ERCAN

avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

192.168.1.1 Router Admin Login