Perşembe , 1 Ekim 2020

TALİP ERCAN, ” GELİN EVDEKİ KİTAPLARINIZIN HÜZNÜNÜ SONA ERDİRELİM “

Koronovirüs hadisesi olduğundan beri zamanını evde geçiren biri olarak yeniden kitaplarımın arasında dönüş yapmak, mecburiyetten de olsa beni fazlası ile mutlu ediyor.

Bir zamanlar Beykoz’da ” En fazla kitap okuyan ” ilk 10’da kendimi görebilecek kadar yoğun bir kitap okuma alışkanlığım vardı. Ancak zamanla Medya Dünyasındaki çalışmalarımızın Profesyonel bir hal alması sonrasında, gündemi yakından takip edip sık haber akışım nedeni ile bu özelliğimi kaybetmeye başlamış idim.

Geçtiğimiz aylarda 30 yılda özenle kurduğum kütüphanemdeki kitaplarımı Rüzgarlıbahçe Spor Kulübünün kurduğu kütüphaneye bağışlamış idim. Her birinde okunma tarihlerim olan bu kitapları abartı olmasın canım gibi korumakta idim.

Dediğim gibi koronovirüs hadisesi sonrasında oluşan geniş vakitte yeniden kalan kitaplarım arasında aldım soluğu. Aynı anda birkaç kitaba başladım, daha doğrusu tekrar okumaya başladım onları. Öncelikle Peygamber Efendimizin  hayatını anlatan ” Gönül Tahtımız Eşşis Sultan-Efendimiz ” kitabına hızlı bir giriş yaptım 600 sayfayı birkaç günde bitirecek gibiyim.

Diğer bir okuduğum kitap ise Beykoz Spor Kulübünü de kurucusu olan Ahmet Mithat Efendi’nin Romanları oldu. Osmanlı’nın son dönemlerindeki sosyal hayattaki değişimleri mükemmel bir dille yansıtmakta Ahmet Mithat…Ve bunun yanı sıra Beykoz ilçemizde az sayıda insanda olduğuna inandığım Eyliya Çelebi’nin “ Seyahatname ” sini okumaktayım.

Beykoz’u içeren sayfaları uzun yıllar öncesi Mehmet Ali Yeşilbaş Abimizin Beykoz Belediyesi Yayınlarında çıkan ” Bir Beykozlunun anıları ” kitabı için kendisine hazırlayıp göndermiş idim…Beykoz İlçemizde bu anlamda bir hizmette bulunup, katkım olduğu için her zaman gurur duydum, Mehmet Ali Yeşilbaş Abimiz istemesine karşın bu aktardığım sayfalardaki katkım kitaba not düşülmese de bilenler bilmekte idi.

Zaten Beykoz İlçemizde Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesindeki Beykoz’u içeren bölümleri Beykoz Haber Gazetesinde yayınlayarak belki de bu anlamda bir ilke imza atma anını da yaşamış idim. 10 Ciltlik eser Kütüphanemde vazgeçemeyeceklerim arasında.

Ve hepsinden de öte Kuran’ı Kerim’in Türkçe Mealini okumaya yeniden başladım. Bizler nasıl ki İslam Dini ile şereflenmiş insanlar isek, bunun gereğini de mutlak surette yerine getirmek zorundayız. Kuran Okumayı maalesef bilmiyorum, Allah’ın izni ile de İnşallah öğreneceğim. Ancak bu süre zarfından Türkçe Mealini herkesin okuması gerektiği düşüncesindeyim.

Özellikle şu sıkıntılı süreçte sıklıkla dua kitaplarına yönelmeli, Kuran’a yönelmeli…ha adı Müslüman olan ama gereğini de yerine getirmeyenlere diyecek bir şeyimiz de yok. Herkes kendi günahı ve de sevabı ile hesaba çekilecek. Önce her birey kendini kurtarmalı, kendini kurtaracak adımlara atmadan başkalarına ne faydası olabilir ki….

Evet değerli dostlar şimdi anladınız mı vaktin neden geçmediğine…hele ki yüzlerce, binerce televizyon kanalı varken, İnternet denen başı sonu olmayan sanal alemde milyonlarca seçenek varken, geçmiyor değil mi vaktiniz…diyeceğim o ki televizyonda seyredin, internete de bakın anacak artık kitaplara da bir dönüş yapan, özellikle de Yüce Kitabımızdan başlayın diyorum…

HABERİ YAZAN YAZARIMIZ: Talip ERCAN

avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

192.168.1.1 Router Admin Login